Szybkie ciasto na maślance to prosty przepis. Upiecz od razu 2 blachy, bo znika błyskawicznie
Maślanka to idealny dodatek do słodkich i wytrawnych wypieków. Możesz ją dodać m.in. do ciasta na muffiny, ciasta z owocami oraz takiego, z którego upieczesz domowy chleb. Słodkie ciasto na maślance robię bardzo często. Wiosną i latem dodaję do niego m.in. rabarbar, truskawki, porzeczki, maliny i borówki, a zimą jabłka lub gruszki. Jeżeli chcesz, możesz również przygotować kruszonkę, która sprawi, że wierzch ciasta będzie przyjemnie chrupał podczas jedzenia.
Jak zrobić puszyste ciasto na maślance?
Ciasto na maślance jest nie tylko szybkie, ale także proste w przygotowaniu. Nie wymaga użycia miksera – możesz je przygotować jedynie z pomocą łyżki lub rózgi kuchennej. Bardzo ważna jest temperatura składników, które nie mogą być zimne, bo ciasto nie wyrośnie. Na wierzchu ciasta nie układaj zbyt wielu owoców, żeby zbytnio nie obciążyły dość rzadkiej masy z mąki, maślanki, cukru, jajek i oleju.
Dodatek maślanki sprawia, że ciasto jest wyjątkowo wilgotne i puszyste. Doskonale smakuje nie tylko ze świeżymi owocami, ale także z owocami mrożonymi. Poniższy przepis uwzględnia dodanie jednej szklanki cukru, jednak zwykle dodaję go nieco mniej. Ilość cukru polecam dopasować do stopnia słodkości dodawanych do ciasta owoców. Wykorzystując na przykład bardzo słodkie truskawki, można zmniejszyć ilość cukru do 3/4 lub 1/2 szklanki.
Klasyczny przepis na szybkie ciasto z maślanką uwzględnia dodanie oleju. Ja dodaję oprócz oleju również klarowane masło w proporcji 1:1. Dodatek klarowanego masła sprawia, że ciasto zyskuje maślany smak i piękny kolor.
Wskazówka: szybkie ciasto na maślance mieszaj bardzo krótko, jedynie do połączenia się składników. Zbyt długo mieszane ciasto może nie wyrosnąć. Ja dodaję do ciasta z maślanką 5 jajek rozmiar M. Jeżeli kupisz jajka w rozmiarze L, to dodaj 4 jajka, a w przypadku jajek rozmiar S, polecam zrobić ciasto z dodatkiem 6-7 jajek.
Przepis: Ciasto na maślance
Przepis na szybkie i puszyste ciasto na maślance sprawdza się przez cały rok. Zamiast truskawek możesz wykorzystać dowolne owoce.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 1 godz. 10 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 330 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka drobnego cukru
- 5 średnich jajek
- 1 szklanka maślanki
- 100 ml oleju
- 100 ml klarowanego masła
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- ziarenka z 1 laski wanilii lub 4-5 łyżeczek ekstraktu waniliowego
Dodatkowo:
- 250 g truskawek
- cukier puder
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówJajka i maślankę wyjmij z lodówki na 1-2 godziny przed przystąpieniem do pieczenia ciasta. Klarowane masło roztop w rondelku na gazie lub w kąpieli wodnej. Do ciasta dodaj płynne, ale ostudzone masło. Truskawki obierz z szypułek, umyj i osusz papierowym ręcznikiem i pokrój na plasterki lub na ćwiartki. Laskę wanilii przed ni na pół i wyjmij ze środka nasiona.
- Łączenie składnikówJajka o temperaturze pokojowej wybij do miski. Dodaj maślankę, olej, klarowane masło, cukier i ziarenka z laski wanilii (opcjonalnie ekstrakt waniliowy). Krótko wymieszaj składniki - wystarczy kilka ruchów łyżką. Nie ubijaj składników. Dodaj przesianą razem z proszkiem do pieczenia mąkę. Mieszaj do momentu powstania jednolitej masy. Ciasto na maślance jest dość rzadkie, ale nie przejmuj się, bo po upieczeniu będzie miało idealną konsystencję.
- Przekładanie do formyPrzygotuj tortownicę o średnicy 22 cm lub inną formę o podobnej pojemności. Możesz również upiec ciasto na maślance w jednorazowych foremkach keksówkach lub jednorazowych foremkach o innych kształtach. Wyłóż dno i boki tortownicy papierem do pieczenia. Jeżeli nie masz pod ręką papieru do pieczenia, to posmaruj spód i boki tortownicy masłem oraz oprósz bułką tartą lub mąką pszenną. Jednorazowych foremek nie musisz wykładać papierem do pieczenia oraz smarować masłem i obsypywać bułką tartą lub mąką. Przełóż ciasto do przygotowanej formy i wyrównaj jego wierzch łyżką.
- Dodanie truskawekNa wierzchu ciasta ułóż wcześniej umyte, osuszone i pokrojone na mniejsze kawałki truskawki. Nie dodawaj zbyt dużo owoców.
- PieczenieNagrzej piekarnik do temperatury 180 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Wstaw ciasto na maślance do rozgrzanego piekarnika i piecz około 50 minut. Przed wyjęciem ciasta z piekarnika wykonaj test suchego patyczka. Wskazówka: ciasto na maślance, które zostało przełożone do mniejszej formy, może wymagać dłuższego pieczenia. Podczas przygotowywania ciasta na maślance w tortownicy o średnicy powyżej 22 cm, może być konieczne skrócenie czasu pieczenia o 5-10 minut – przed wyjęciem z piekarnika sprawdź stopień wypieczenia ciasta, wykonując test suchego patyczka. Wyjmij upieczone ciasto z piekarnika i pozostaw do ostudzenia.
Rada: zamiast maślanki możesz użyć kefiru lub zsiadłego mleka – ciasto wyjdzie równie pyszne, puszyste i wilgotne.
Z powyższego przepisu możesz też upiec ciasto z dodatkiem kakao – wystarczy dodać 3-4 łyżki naturalnego kakao, aby ciasto miało piękny, ciemny kolor oraz intensywny, kakaowy smak. W tej wersji polecam przygotować ciasto na maślance nie tylko z dodatkiem owoców np. truskawek, ale także kawałków białej lub gorzkiej czekolady, którymi można posypać wierzch ciasta przed wstawieniem go do piekarnika.
Czym udekorować szybkie i puszyste ciasto na maślance?
Ostudzone ciasto na maślance pięknie wygląda i doskonale smakuje posypane cukrem pudrem, ale możesz również zrobić je z kruszonką. Do przygotowania kruszonki potrzebujesz 100 g mąki pszennej, 80 g zimnego masła i 80 g cukru. Składniki kruszonki połącz na stolnicy, rozcierając je w dłoniach. Gotową kruszonką posyp ciasto przed pieczeniem.
Wskazówka: w przypadku ciasta na maślance z owocami polecam użyć niewielkiej ilości kruszonki i posypać nią przede wszystkim boki ciasta. Wyłożenie dużej ilości kruszonki na środek ciasta może spowodować, że nie wyrośnie.
Wierzch ciasta możesz również udekorować np. uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałów bądź czekoladowymi wiórkami.